SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

03.08.2021 Goście z polskiej szkoły w Święcianach na Litwie RODM Olsztyn poleca

3 sierpnia gościliśmy w V LO uczniów i nauczycieli z polskiej szkoły w Święcianach na Litwie. Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Wybór naszej szkoły nie był przypadkowy, gdyż od kilku lat współpracujemy z organizacjami kresowymi, z inicjatywy których m.in. we wrześniu 2020 nasi uczniowie wzięli udział w akcji przekazania książek i przyborów szkolnych dla polskich dzieci w Święcianach.

Goście z Litwy - 19 uczniów w wieku 12-15 lat i ich troje opiekunów - zostali niezwykle serdecznie przywitani przez panią dyrektor Annę Struk i zapoznani z programem pobytu w naszej szkole. Mimo okresu wakacyjnego uczniami ze Święcian zaopiekowała się i pełniła honory gospodarzy reprezentacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Gości i ich opiekunów powitał też prezes Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej dr Piotr Bojarski.Po powitaniu przez panią dyrektor, zabrał on głos przybliżając gościom związki naszego regionu z historią Litwy oraz sylwetki wybitnych postaci łączących nasze małe ojczyzny. Następnie pan Krzysztof Rutkowski – koordynator współpracy kresowej z ramienia naszej szkoły przeprowadził mini turniej sprawdzając wiedzę gości z ciekawostek dotyczących naszych krajów. Nagrodzono zwycięzców, a pani dyrektor Anna Struk i przedstawicielka litewskiej delegacji wymieniły się okolicznościowymi upominkami. Następnie goście udali się na wycieczkę po naszym liceum. Zostali zaproszeni do pracowni biologicznej na niezwykle ciekawą lekcję biologii przygotowaną przez nauczyciela naszej szkoły pana Tomasza Mituniewicza, który zaprezentował egzotyczne okazy fauny i flory ze szkolnej oranżerii oraz nowoczesne metody nauki biologii z wykorzystaniem technologii 3D. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Sportu, które otwarto w naszej szkole w czerwcu bieżącego roku. Kustosz wystawy pan Tomasz Lenkiewicz, nawiązując do trwającej olimpiady w Tokio interesująco opowiedział o idei igrzysk olimpijskich i olimpijczykach z naszego regionu. W programie wizyty była też wycieczka po szkolnych obiektach sportowych. Jej przewodnikiem była pani Ewa Radziszewska - nauczycielka naszego liceum. Na zakończenie wizyty goście spotkali się z panem Maciejem Łojko, pasjonatem i hodowcą drapieżnych, dzikich ptaków, który zorganizował pokaz puchacza bengalskiego i jastrzębia - najinteligentniejszego ptaka na ziemi. Zachwyciły naszych gości i każdy chciał mieć z nimi zdjęcie.

Wizyta delegacji z Litwy przebiegła w niezwykle serdecznej atmosferze, dostarczając wszystkim miłych wrażeń. Mamy nadzieję, że zapoczątkuje bliższą współpracę między naszymi placówkami.