SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

16.07.2020 Grunwald symbolem braterstwa, odwagi i pojednania RODM Olsztyn poleca

Bez inscenizacji i tysięcy widzów, ale z wizytą prezydentów i premierów Polski i Litwy. Uczciliśmy pamięć o bitwie sprzed 610 lat, która na wieki ukształtowała Europę i od lat przyciąga uwagę na Warmię i Mazury.15 lipca 1410 roku Pola Grunwaldzkie były świadkiem zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad armią krzyżacką, które uczyniło Królestwo Polskie mocarstwem i stało się spoiwem pierwszej unii w Europie.

Od wielu lat Dni Grunwaldu są największym świętem współczesnych rycerzy i sympatyków średniowiecza. W cyklu imprez historyczno-edukacyjnych oraz w utworzonych obozach warunki życia średniowiecznego brało udział blisko 5 tys. rekonstruktorów.

Punktem kulminacyjnym była inscenizacja średniowiecznej bitwy, w której uczestniczyło ponad 2 tys. rycerzy z całego świata. Te wyjątkowe historyczne widowisko oglądało co roku ok. 100 tys. widzów.

Grunwald jest zatem marka rozpoznawalna nie tylko w regionie, ale również w Polsce i całej Europie.

Tegoroczna edycja miała mieć charakter wyjątkowy, ze względu na okrągłą, 610. rocznicę pamiętnej bitwy. Zagrożenie spowodowane epidemią sprawiły, że organizatorzy podjęli decyzję o odwołaniu Dni Grunwaldu oraz inscenizacji walk. Z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego na Polach Grunwaldu odbyły się jednak uroczystości zwycięstwa nad siłami Zakonu Krzyżackiego.

Zebranych gości przywitał marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. - Bitwa na długie lata stała się symbolem chwały oręża polskiego. Był nadzieją w czasach zaborów i wojen na wolną, silną i niepodległą Polskę. Obecnie Pola Grunwaldu to dużo więcej niż legenda wielkiej wiktorii. to tętniący życiem ośrodek kultury o niezwykłej kreatywności i energii. Stolica europejskiego rycerstwa. Tu przeszłość spotyka się z teraźniejszością, by razem dawać świadectwo na przyszłość. Dziękuję za wspólne świętowanie w tym szczególnym czasie i mam wielką nadzieję, że w przyszłym roku już w gronie rycerzy, inscenizatorów oraz członków najznakomitszych chorągwi spotkamy się na tradycyjnej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem,. By ponownie w ten widowiskowy sposób sławić wielkie zwycięstwo polskiego i litewskiego rycerstwa - mówił podczas uroczystości.

W apelu grunwaldzkim oraz uroczystościach złożenia wieńców pod Pomnikiem Grunwaldzkim uczestniczył Andrzej Duda, prezydent RP. - 610 lat temu ta ziemia spłynęła krwią - doszło do wielkiej bitwy, która ukształtowała na stulecia obraz Europy. Unia polsko-litewska była następstwem tamtych wydarzeń. Dzięki temu powstała i zaistniała na scenie politycznej jedna ze najwspanialszych dynastii w Europie - Jagiellonów. Bardzo wielu historyków uważa, że to był najlepszy czas w historii Polski. Dzisiejsza rocznica jest dla nas, Polaków, nie tylko symbolem wielkiej średniowiecznej bitwy, ale przede wszystkim symbolem rozkwitu i braterstwa. Symbole budują politykę, relację i historię. Niech to będzie znak, że dzisiaj Polska i Litwa już bez mieczy rozwijają Europę i świat - mówił prezydent RP Andrzej Duda.

Na zaproszenie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w grunwaldzkich uroczystościach uczestniczył wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard. - Wspominamy dziś bitwę i ludzi, którzy walczyli w tym miejscu. Dziś, 610 lat po bitwie stoimy tu razem i możemy podać sobie ręce na znak pokoju. To Pole stało się jednocześnie polem pojednania. Grunwald może być dziś symbolem nad wspólną pracą i przyszłością. Konflikt zbrojny ustąpił miejsce pojednaniu. Miejmy wiarę w miłość, szacunek i pojednanie. Wiem, że takie jest przesłanie z dzisiejszego dnia.

Podczas wydarzenia został również uroczyście odsłonięty kamień upamiętniający udział wojsk litewskich w bitwie. Ważący 12 ton kamień pomnikowy przywieziono z Litwy. Jest na nim wykuty herb Pogoni i napis w dwóch językach: „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo”. Kamień ustawiono w pobliżu pomnika krakowskiego przy głównej alei na Wzgórzu Pomnikowym.

Jest to dar od narodu litewskiego dla narodu polskiego – mówił Gitanas Nausėda, prezydent Republiki Litewskiej. - Pogoń to symbol oddania oraz odwagi naszych narodów. Dzisiaj możemy mówić jeszcze o nowym symbolu - twórczej pracy i rozwoju obydwu państw. Spotykamy się w legendarnym miejscu, było to jedno z największych zwycięstw w historii naszych narodów. Budowa własnej państwowości i wartości jest nadal naszą codzienną walką, ale jednocześnie ciągle musimy szukać pokojowych rozwiązań.

Pamiątkową kapsułę pod pomnikiem złożyli Perlis Vasieta (przewodniczący Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej), Bronius Zaranskis (przewodniczący Stowarzyszenia Armii Rezerwowych), Romas Žibas (honorowy przewodniczący Unii Oficerów Rezerwowych) oraz mjr Donatas Mazurkevičius (przedstawiciel Biura Naczelnego Dowództwa Wojska Litewskiego).

Organizatorami wydarzenia byli: samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Narodowe Centrum Kultury oraz Fundacja Grunwald.