SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

21.04.2020 Akcja Polonia4Neighbours i działania Polonii w zwalczaniu pandemii koronawirusa na świecie RODM Olsztyn poleca

– Ten nadzwyczajny czas wymaga od nas nadzwyczajnych postaw i działań. Potrzebujemy szczególnej solidarności społecznej i pomagania sobie nawzajem – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk dziękując Polonii na świecie za zaangażowanie w akcję „Polonia4Neighbours”.

„Polonia4Neighbours”

W ramach akcji „Polonia4Neighbours” resort dyplomacji wspomaga projekty oraz aktywność Polonii wspierając finansowo jej działania pomocowe oraz promując polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych. Organizacje polonijne, środowiska harcerskie i szkolne, a także duszpasterstwo przyłączają się do inicjatyw lokalnych lub podejmują własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w tym trudnym okresie. – Polscy harcerze w wielu krajach pomagają swoim sąsiadom i lokalnym społecznościom – przypomniał wiceszef polskiej dyplomacji.

W Kanadzie Kongres Polonii Kanadyjskiej wezwał wszystkie organizacje do wspierania sąsiadów i niesienia pomocy, Polonia organizuje wyjazdy do osób starszych czy organizuje pomoc w zakupach i transporcie żywności. W Niemczech wolontariusze Polskiej Misji Katolickiej organizują pomoc w lokalnym środowisku, w tym dyżury kryzysowe. Z kolei w Islandii Polacy organizują akcję pomocową dla tamtejszej służby zdrowia, w tym ratownictwa medycznego. Z pozytywnym odzewem spotkał się apel ambasadora RP do rodaków mieszkających na Islandii, którzy mają wykształcenie medyczne - lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i ratowników medycznych - a nie pracujących obecnie w swoim zawodzie, aby zgłosili się do pomocy w sektorze służby zdrowia.

Warto podkreślić, że w walkę z pandemią zaangażowana jest także duża liczba polskich lekarzy zatrudnionych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża podziękowania wszystkim rodakom zaangażowanym w niesienie pomocy na świecie i zachęca do włączania się do akcji „Polonia4Neighbours”.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych