SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

15.04.2020 Polska solidarna w obliczu pandemii COVID-19 RODM Olsztyn poleca

Polska aktywnie zaangażowała się m.in. w pomoc włoskim szpitalom oraz wsparcie w powrocie do domu obywateli ponad 30 państw na świecie.

Polskie wsparcie dla włoskich lekarzy #solidarity

Grupa polskich lekarzy i ratowników wyjechała 30 marca do szpitala polowego w Brescii, aby wesprzeć włoską służbę zdrowia w epicentrum epidemii koronawirusa w Lombardii. To inicjatywa Wojskowego Instytutu Medycznego we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej. W misję zaangażowało się 15 osób – w tym 7 lekarzy intensywistów oraz medyków innych profesji. Pomoc lekarzom na miejscu we Włoszech to także okazja do wymiany bezcennych doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią COVID-19.

Pomagamy w powrocie do domu

W marcu i kwietniu wspólnie z Kancelarią Premiera i PLL LOT przeprowadziliśmy akcję #LotDoDomu – jedną z największych operacji w historii polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej i PLL LOT. W jej ramach do kraju na pokładach samolotów polskich linii wróciło ponad 55 tys. Polaków. Pomogliśmy też wrócić do domu ponad 2 tys. obywateli innych państw m.in. UE, USA, Japonii, Kanady, Australii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Turcji i Korei Południowej. Sprawny przebieg akcji nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania naszych konsulów pracujących nieprzerwanie przez ostatnie tygodnie.

Płyny dezynfekcyjne dla szpitali w Wenecji Euganejskiej i San Marino

7 kwietnia z Warszawy wyjechał transport ze środkami medycznymi przeznaczonymi dla włoskiej służby zdrowia. Decyzją polskiego rządu 20 tys. litrów środków dezynfekujących, wyprodukowanych i przekazanych przez spółkę skarbu państwa Polfę Tarchomin S.A., trafi do placówek medycznych w Wenecji Euganejskiej w północnych Włoszech i do szpitala w San Marino. Włochy to jeden z krajów najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa na świecie.  

Współpraca ze strażakami na Ukrainie i w Gruzji

W obliczu pandemii współpraca Polski z ukraińskimi i gruzińskimi partnerami ma szczególny wymiar. Biorąc pod uwagę rolę służb ratowniczych w zwalczaniu COVID-19 Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję o przeznaczeniu 1,2 mln złotych na kolejne etapy projektów, które mają na celu wsparcie służb w Gruzji i na Ukrainie. Więcej informacji tutaj

Polonia wspiera sąsiadów

Polonia włącza się w oddolne akcje solidarnościowe na całym świecie. Wolontariusze Polskiej Misji Katolickiej we Fryburgu Bryzgowijskim organizują pomoc i pełnią dyżury kryzysowego poradnictwa, nauczyciele z polskich szkół w Czechach szyją maseczki, Polonia w Kanadzie angażuje się w druk 3d materiałów ochronnych i organizuje pomoc w zakupach, Polonijne Koło Lekarzy z Berdiańska na Ukrainie organizuje konsultacje telefoniczne – to tylko niektóre z wielu wyjątkowych przykładów działań naszych rodaków. Organizacje polonijne, środowiska harcerskie i szkolne, duszpasterstwo przyłączają się do inicjatyw lokalnych lub podejmują własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w tym trudnym okresie. Mogą także zwracać się do polskich placówek po wsparcie swoich działań w ramach akcji #Polonia4Neighbours. Nie zapominamy też o polskich lekarzach zatrudnionych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem na pierwszej linii walki z epidemią.

Ambasady RP oraz Instytuty Polskie wspierają akcję #ZostańWDomu

Instytuty Polskie oraz placówki dyplomatyczno-konsularne RP włączają się w akcje niesienia pomocy w kraju urzędowania. IP w Bukareszcie poprzez akcję  #AjutăNuAștepta / #PomagajNieCzekaj zachęca do pomocy osobom starszym w czasie pandemii. Nasze placówki wspierają także osoby przebywające w domu i oferują bogatą ofertę kulturalną on-line, umożliwiającą poznanie polskiej kultury i sztuki. Organizowane są np. akcje czytania polskiej poezji, udostępnianie są filmy, oferowana jest możliwość zwiedzania on-line polskich muzeów i zabytków, czy wirtualnych wycieczek po Polsce. Placówki zachęcają także do poznania polskiej kuchni i prowadzą vlogi dla dzieci. W ten sposób  wspieramy akcję #zostańwdomu i #wszystkobedziedobrze.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy w Polsce i na świecie w obliczu pandemii COVID-19!

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych