SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

19.02.2020 Prezydent Andrzej Duda w warmińsko-mazurskim RODM Olsztyn poleca

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami regionu. „Walczymy o kontynuację pozytywnych zmian w Polsce”. Prezydent odwiedził województwo warmińsko-mazurskie. Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Pisza. Wcześniej na przedwyborczym spotkaniu w Szczytnie zapowiedział, że region Warmii i Mazur może liczyć na kolejne inwestycje komunikacyjne. Prezydent rozmawiał również z władzami województwa na temat przygotowania samorządu do ewentualnej walki z koronawirusem.

Prezydent spotkał się w piątek w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piszu z przedstawicielami lokalnych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sanitarne.

Apeluję o spokój i elementarną higienę; jeżeli będziemy działali rozważnie, mam nadzieję, że uda się uniknąć poważnego rozprzestrzeniania koronawirusa, potrzeba dyscypliny i ostrożności – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda akcentował – nawiązując do kolejnych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce – że specjaliści zalecają, aby często myć ręce i unikać dotykania nimi twarzy. Wskazał, że to podstawowe środki ostrożności.

Jeszcze raz apeluję o spokój i elementarną higienę. Na razie nie ma poważnej sytuacji, zachorowań, póki co, jak na skalę naszego kraju i 38 milionowe społeczeństwo jest niewiele – pięć. To nie jest dużo – powiedział prezydent.

Z kolei na przedwyborczym spotkaniu z mieszkańcami Pisza i powiatu piskiego, Andrzej Duda powiedział: Mimo, że początkowo w programie budowy stu obwodnic nie była Pisza, to jednak ostatecznie udało się uwzględnić także obwodnicę dla państwa miasta.

Prezydent poinformował też, iż zabiega w sprawie zerowej stawki VAT na bilety, dla dojeżdżających do pracy.

Prezydent Andrzej Duda mówił ponadto, że będzie śledził realizację inwestycji komunikacyjnych w regionie. Chodzi między innymi o utrzymanie połączenia kolejowego ze Szczytna przez Pisz do Ełku i budowę kolejnych odcinków drogi S16: Trzeba walczyć o kontynuację tych pozytywnych zmian w Polsce. Wiele regionów w kraju było przez wiele lat zapomniane, a nawet z premedytacją niszczone. Warmia i Mazury przez wiele lat bardzo cierpiały.Wcześniej prezydent odwiedził wcześniej Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie i spotkał się m.in. z wojewodą, wojewódzkim inspektorem sanitarnym i służbami odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w regionie. Andrzej Duda poinformował, że obecnie w regionie, kilka osób jest poddanych kwarantannie.

Prezydent podkreślił, że w Polsce do tej pory zdiagnozowano tylko jeden przypadek zachorowania, ale należy zachować ostrożność. Zachęcał też osoby, które mają objawy grypowe, do korzystania z telefonicznych konsultacji lekarskich.

Podczas spotkania z funkcjonariuszami w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie Andrzej Duda mówił także o dalszej modernizacji i doposażaniu służb. Podkreślał, że policjanci muszą być dobrze wyposażeni i powinni godziwie zarabiać, bo jest to podstawa zapewnienia bezpieczeństwa w państwie.

Głowa państwa odniosła się również do 16. rocznicy wydarzeń w Magdalence: „to tragedia, która więcej się nie powtórzyła dzięki poświęceniu policjantów”. W nocy z 5 na 6 marca 2003 roku, w podwarszawskiej Magdalence policyjni antyterroryści przeprowadzili akcję zatrzymania groźnych przestępców, podczas której zginęło dwóch policjantów, a siedemnastu zostało rannych. Andrzej Duda podczas wizyty w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie przypomniał te wydarzenia.

Prezydent wręczył nagrody wyróżniającym się studentom WSPol-u. Wczoraj szef MSWiA Mariusz Kamiński powołał na stanowisko komendanta-rektora policyjnej uczelni inspektor dr hab. Iwonę Klonowską. W rozmowie z Radiem Olsztyn podkreśliła, że planuje zmiany w uczelni, ale poprzez stopniową ewolucję i przy ścisłej współpracy z kadrą WSPol. Wśród problemów do rozwiązania widzi zbyt małą liczbę wykwalifikowanej kadry kierowniczej w polskiej policji.

Inspektor Iwona Klonowska zapewnia, że rozwój uczelni widzi poprzez ewolucję, a nie rewolucję. Podkreśla, że docenia pozycję WSPol-u.

Wcześniej Andrzej Duda złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą policjantów, który byli ofiarami Zbrodni Katyńskiej. Dziś Prezydent pojedzie jeszcze do Pisza, gdzie o 18.30 w sali sportowej przy I LO im. Bojowników o Polskość Mazur będzie rozmawiał z mieszkańcami miasta i powiatu piskiego.


https://ro.com.pl