SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

22.09.2017 Debata o zacieśnianiu współpracy V4 z USA w Waszyngtonie RODM Olsztyn poleca

- Jeśli oprzemy naszą integrację na wartościach, będzie przyszłość - powiedział minister Witold Waszczykowski podczas dorocznej konferencji organizowanej przez Center for European Policy Analysis (CEPA) w Waszyngtonie.

W ostatnim dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych szef polskiej dyplomacji uczestniczył w debacie na temat zacieśnienia współpracy Grupy Wyszehradzkiej ze Stanami Zjednoczonymi, zorganizowanej przez wiodący waszyngtoński think tank zajmujący się sprawami Europy Środkowej, który ma swoją biuro także w Warszawie. CEPA aktywnie uczestniczy w tworzeniu bliskich stosunków między Polską oraz innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej a USA.


- Powinniśmy oprzeć naszą integrację na wartościach. Mówimy tu o takich wartościach jak rodzina i religia, ale również konkurencyjność i ciężka praca. Jeśli pozbędziemy się wartości, doprowadzi nas to donikąd – powiedział minister. – Chcemy przyspieszyć rozwój, aby nadążyć za rozwojem drugiej części Europy. Jednak zamiast współzawodniczyć z nami, inni chcą narzucać nam ograniczenia. Nie zgadzamy się z tym  – podkreślił. – Handel między Niemcami a Polską jest znacznie większy niż handel między Niemcami a Rosją. Jeśli Niemcy dobrze radzą sobie w handlu z Polską, dlaczego jesteśmy przedmiotem dyskusji w Europie? – zauważył minister Witold Waszczykowski.

Podczas swojej niedawnej wizyty w Polsce, podczas spotkania z dwunastoma przywódcami regionalnymi w ramach Inicjatywy Trójmorza, prezydent Donald Trump zdecydowanie poparł współpracę regionalną. Przemówienie prezydenta USA w Warszawie było silnym sygnałem co do konieczności ożywienia współpracy transatlantyckiej i regionalnej. – Kilka dni temu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ prezydent Trump, mówiąc do światowych liderów podkreślił, że mają prawo i odpowiedzialność bronić interesów narodowych swoich krajów – powiedział minister Waszczykowski. – W Europie nie ma podziałów. Istnieje tylko wewnętrzna konkurencja interesów narodowych. Zupełnie normalne zjawisko – dodał.


W dzisiejszej debacie w Waszyngtonie wzięli udział także minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, szef czeskiej dyplomacji Petr Gajdusek i wiceminister w MSZ Słowacji Ivan Korčok. Tematem dyskusji były m.in. zakończone niedawno manewry Zapad17. – Rosja nie czuje się dobrze rozmawiając przy jednym stole z 28 państwami, dlatego stara się wybrać kilka, z którymi rozmawia o przyszłości świata. Jest to dla nas sytuacja nie do zaakceptowania – podkreślił szef polskiej dyplomacji. – Manewry Zapad17 to wyjątkowa sytuacja. Po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny Rosja prowadzi masowe ćwiczenia wojskowe z udziałem ponad 100 tys. żołnierzy. Defensywne stanowisko NATO nie prowokuje do tak wielkich działań militarnych – zauważył szef polskiej dyplomacji.

W ostatnim dniu swojej wizyty w USA minister Witold Waszczykowski spotkał się również m.in. z ambasadorem Kurtem Volkerem, specjalnym przedstawicielem USA ds. konfliktu na Ukrainie oraz Karen Donfried, prezes German Marshall Fund.


http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/debata_o_zaciesnianiu_wspolpracy...


Źródło: www.msz.gov.pl