SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

14.09.2017 Modelowa polsko-francuska współpraca lokalna RODM Olsztyn poleca

Zakończył się projekt "ANIOTHELO" Aktywni we wspólnej Europie, którego inicjatorem było Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi "Aniołowo", znane ze swojej aktywnej i długoletniej współpracy z partnerami francuskimi.

Głównym celem przedsięwzięcia była kontynuacja współpracy lokalnej społeczności Aniołowa (k. Pasłęka) z Saint Thelo w Bretanii. Kontakty tych dwóch miejscowości stały się już fundamentem aktywizacji swoich mieszkańców, pogłębiając w ten sposób również wymiar współpracy regionalnej samorządów Warmii i Mazur oraz partnerskiego departamentu Côtes d'Armor.W ramach projektu, w sierpniu br. trzydziestoosobowa grupa aktywistów z Aniołowa gościła we Francji na zaproszenie władz Saint Thelo, gdzie udział wzięła w warsztatach i zajęciach promujących działalność wiosek tematycznych. W programie nie zabrakło wizyt w gospodarstwach ekologicznych czy słynnej wiosce kwiatów – Saint Gilles Vieux Marche. W trakcie pobytu zorganizowano także dzień francusko-polski, podczas którego oprócz oficjalnych spotkań z lokalnymi władzami, polscy i francuscy uczestnicy rozegrali zawody w bulle, wzięli udział w warsztatach rzeźbiarskich oraz kulinarnych. Zwieńczeniem dnia był wspólny taniec poloneza oraz degustacja słynnych "anielskich" specjałów – ruchańców.

Działalność Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi "Aniołowo" jest stałym elementem ponad dwudziestoletnich kontaktów Warmii i Mazur z francuskim departamentem, a tegoroczna inicjatywa mieszkańców anielskiej wioski tematycznej po raz kolejny uzyskała wsparcie finansowe samorządu województwa w ramach otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych.


http://warmia.mazury.pl/rozwoj-regionu/aktualnosci/1214-modelowa-polsko-francuska-wspolpraca-lokalna


Źródło: www.msz.gov.pl