SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

30.08.2017 Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z ambasadorem Wielkiej Brytanii RODM Olsztyn poleca

Dzisiejsze spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathanem Knottem wiązało się z rozpoczętą właśnie 3. turą negocjacji dotyczących wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE prowadzonych między Komisją Europejską a rządem brytyjskim.

Ambasador Jonathan Knott przypomniał stanowisko brytyjskie w związku z obecną 3. turą negocjacji, w kontekście opublikowanych niedawno dokumentów rządowych. Minister Witold Waszczykowski z uznaniem odnotował brytyjskie dokumenty, podkreślając, że warunkiem przejścia do dyskusji o przyszłych relacjach Wielka Brytania – Unia Europejska jest wystarczający postęp w rozmowach dot. praw obywateli, rozliczenia finansowego oraz granicy irlandzkiej. Podkreślił jednocześnie, że w interesie wszystkich jest możliwie najściślejszy sojusz Wielkiej Brytanii z UE w przyszłości w wielu aspektach- gospodarki, handlu, bezpieczeństwa, nauki czy szkolnictwa.

Minister Waszczykowski i ambasador Knott omówili także kwestie wynikające z bieżącej politycznej i gospodarczej agendy UE. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że do momentu wyjścia z UE planowanego na 2019 r. Wielka Brytania pozostaje jej pełnoprawnym członkiem, z którym Polska ma liczne zbieżne interesy, wynikające między innymi ze zbliżonej, wolnorynkowej filozofii i podobnej percepcji zagrożeń dla bezpieczeństwa kontynentu.

Szef polskiego MSZ wyraził nadzieję na utrzymanie wysokiej dynamiki kontaktów dwustronnych, w tym poprzez organizację w nieodległej przyszłości II konsultacji międzyrządowych i kolejnych konsultacji ministrów spraw zagranicznych oraz obrony obu krajów w formacie tzw. Kwadrygi. Minister Waszczykowski podkreślił, że istotnym forum kontaktów dwustronnych pozostaje także Forum Belwederskie i wyraził zadowolenie, że Wielka Brytania, podobnie jak Polska, jest zainteresowana jego kontynuacją.

http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/....Źródło: www.msz.gov.pl