SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

18.08.2017 Wizyta wiceministra Jana Dziedziczaka w Azerbejdżanie RODM Olsztyn poleca

- Polska powraca do aktywnej polityki w regionie Kaukazu Południowego realizowanej przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wielokrotnie odwiedzał Azerbejdżan – powiedział wiceminister Jan Dziedziczak podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.

W czasie rozmów szef azerbejdżańskiej dyplomacji nawiązał do niedawnej wizyty prezydenta Ilhama Alijewa w Polsce, podkreślając, że celem Baku jest wzmocnienie współpracy dwustronnej, szczególnie w dziedzinie gospodarki, rozwoju korytarzy transportowych oraz energetyki. Ponadto, w związku z przypadającą w 2018 r. 100. rocznicą niepodległości Polski i 25. rocznicą nawiązania relacji dwustronnych, ministrowie uzgodnili przygotowanie wspólnej strategii obchodów tego jubileuszu.

Podczas spotkania ministrowie poruszyli również kwestię sposobu upamiętnienia wkładu wybitnych Polaków w rozwój Azerbejdżanu. - Jest rzeczą niezwykle ważną, aby uświadomić młodym pokoleniom dokonania polskich architektów, twórców najwspanialszych budowli użyteczności publicznej w stolicy Azerbejdżanu – podkreślił wiceminister Jan Dziedziczak, który podczas pobytu w Baku m.in. złożył wieńce w Alei Męczenników oraz na grobie polskiego inżyniera Pawła Potockiego – zasłużonego dla azerbejdżańskiego przemysłu naftowego.Wiceminister Dziedziczak przekazał także stronie azerbejdżańskiej podziękowania za wsparcie kandydatury Polski w staraniach o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jednocześnie zwrócił się o poparcie Azerbejdżanu dla starań Łodzi o uzyskanie statusu gospodarza EXPO 2022.

W trakcie odbywającej się w dniach 14-17 sierpnia br. wizyty w Baku wiceszef MSZ wziął także udział w 41. Światowej Konferencji Skautowej.

http://www.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wizyta_wiceministra_jana_dziedziczaka_w_azerbejdzanie...


Źródło: www.msz.gov.pl