SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

11.07.2017 Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z Austrią, Chorwacją i Słowenią w Budapeszcie RODM Olsztyn poleca

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z Austrią, Chorwacją i Słowenią

– Na początku węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej omówiliśmy najważniejsze tematy dla naszego regionu – mówił minister Witold Waszczykowski po spotkaniu w Budapeszcie.

Głównymi tematami spotkania ministrów spraw zagranicznych państw wyszehradzkich oraz Austrii, Chorwacji i Słowenii w Budapeszcie były współpraca infrastrukturalna, konflikt na Ukrainie oraz sytuacja na Bałkanach Zachodnich.

Szef polskiego MSZ zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju infrastruktury energetycznej, technicznej oraz internetowej łączącej kraje naszego regionu. Intensyfikacja współpracy następuje również w kontekście niedawnego szczytu państw Trójmorza w Warszawie. – Zależy nam na tym, aby pokazywać inwestycje, które już są zrealizowane, jak terminal LNG w Świnoujściu, a także aby wskazać kierunek przyszłej współpracy w dziedzinie infrastruktury na osi Północ-Południe – podkreślił podczas spotkania szef polskiej dyplomacji.

Ministrowie rozmawiali dziś także z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Spotkanie w Budapeszcie odbyło się w ramach rozpoczętej 1 lipca prezydencji węgierskiej w Grupie Wyszehradzkiej. Format spotkań państw V4 z krajami szerszego regionu Europy Środkowej ma służyć budowaniu synergii oraz umacnianiu współpracy.

http://www.msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/wiadomosci/...

 


Źródło: www.msz.gov.pl