SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

06.07.2017 Szczyt Trójmorza w Warszawie RODM Olsztyn poleca

Szczyt Trójmorza budował unikalną, a niezwykle potrzebną więź między krajami Europy Środkowej – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że państwa te chcą się bardzo mocno skupić na nadrabianiu swoich rozwojowych zaległości.

W czwartkowym drugim szczycie Trójmorza w Warszawie wzięli udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Gościem specjalnym początkowej części szczytu był prezydent USA Donald Trump. Na spotkanie przyjechało 10 prezydentów krajów Trójmorza, nieobecni byli prezydenci Czech i Austrii.

Na wieńczącej szczyt wspólnej konferencji prasowej z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović Duda podziękował chorwackiej prezydent za współorganizację spotkania i bycie jego współgospodarzem.

Jak podkreślił, szczyt był ważny, bo budował "unikalną, a niezwykle potrzebną więź między krajami Europy Środkowej, krajami, które doskonale rozumieją swoją pozycję, swoją sytuację, także gospodarczą i swoją wzajemną historię".

Prezydent wskazał w tym kontekście, że - z wyjątkiem Austrii - kraje Trójmorza "znajdowały się przez dziesiątki lat za żelazną kurtyną" i "w związku z tym widzą swoje zaległości, które od czasów uzyskania niepodległości czy też pełnej suwerenności, a później od czasów wejścia do UE, do tej wielkiej europejskiej wspólnoty, systematycznie nadrabiają". "Chcemy się bardzo mocno na tym nadrabianiu skupić" – zaznaczył Duda.

http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/chcemy-sie-bardzo-mocno-skupic-na-nadrabianiu-zaleglosci/33119213


Źródło: www.msz.gov.pl