SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

03.07.2017 Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód w Elblągu RODM Olsztyn poleca

Z udziałem między innymi ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza na elbląskiej starówce powitano w poniedziałek (3.07) dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód.

Utworzenie w Elblągu dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód jest konsekwencją porozumień zawartych w ubiegłym roku podczas szczytu NATO w Warszawie. To wtedy zawarto postanowienie o powołaniu batalionowych grup bojowych w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce, aby jednoznacznie wykazać sojuszniczą solidarność, determinację i zdolność do natychmiastowej reakcji na możliwe zagrożenia.

Już w listopadzie 2016 r. 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w Elblągu rozpoczęła przygotowania do tworzenia w naszym mieście dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. W marcu 2017 r. na stanowisko dowódcy dywizji wyznaczony został gen. bryg. Krzysztof Motacki.

W poniedziałek (3 lipca) w Elblągu powitano blisko 210 oficerów, m.in. z USA, Czech czy Węgier. Docelowo dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód liczyć będzie ok. 300 żołnierzy z 14 państw: Polski, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Węgier oraz Wielkiej Brytanii.

— To będzie dowództwo, które będzie łączyło nas w jedną, żelazną pieść, która nie pozwoli żadnemu wrogowi naruszyć granicy wschodniej NATO. Zaś elbląskie dowództwo dywizyjne w łańcuchu dowodzenia NATO odgrywa rolę absolutnie kluczową. Ten plan, który jeszcze 1,5 roku temu nie dla wszystkich był jasny i pewny, że połączone wojska NATO staną na flance wschodniej i będą broniły wszystkich narodów Europy, został właśnie zrealizowany. Oto cztery batalionowe grupy bojowe otrzymały międzynarodowe dowództwo dywizyjne, które osiągnęło swoją wstępną gotowość do działania — mówił dziś w Elblągu Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej.

— Motto "Więcej, razem" i "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" są tu zdecydowanie najważniejsze, bo NATO musi pokazać jedność, solidarność i determinację, a jednocześnie być w stanie bronić swoich granic. Dowództwo w Elblągu jest jednym z najbardziej wysuniętych elementów łańcucha dowodzenia NATO, które zapewnia o stabilności i bezpieczeństwie przed jakimkolwiek zagrożeniem, które może nam się przytrafić w tym regionie — mówił podczas uroczystości generał Salvatore Farina, dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych (JFC Brunssum).

— Misja została wykonana. Osiągnęliśmy wstępną gotowość operacyjną, co oznacza, że osiągnęliśmy także wstępną gotowość komunikacyjną, jeżeli chodzi o personel, infrastrukturę i procedury. To dla nas szczęśliwy dzień, niemniej od jutra pracujemy dalej bardzo ciężko po to, by osiągnąć pełną zdolność operacyjną na czas. Oznacza to intensywne szkolenie i wiele wymagających wysiłku zadań, ale jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć sukces — dodaje gen. bryg. Krzysztof Motacki.

Pełną gotowość operacyjną Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód ma osiągnąć z końcem grudnia przyszłego roku.
http://dziennikelblaski.pl/450405,Elblag-wita-Wielonarodowa-Dywizje-Polnocny-Wschod-zdjecia-film.html#axzz4lqC0Z1Mc