SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

30.11.2017 Podsumowanie naszych działań edukacyjnych - listopad 2017 Działania RODM Olsztyn

Listopad w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej obfitował w wiele zajęć edukacyjnych!
W tym miesiącu postawiliśmy na młodych samorządowców, którzy doskonale wpisali się w priorytet pt. "Promowanie sukcesu Polski w budowaniu demokracji w kontekście międzynarodowych działań polskiego samorządu".

Odwiedzieliśmy m.in. Elbląg, Węgorzewo, Lubawę i Olsztyn. Zajęcia prowadzone przez Franciszka Brzozowskiego, radnego gminy Miłomłyn pt. "Działalność samorządu - wymiar praktyczny" oraz Stanisława Jana Orzechowskiego, radnego powatu ostródzkiego pt. "Praca w samorządzie terytorialnym - czy warto kształtować naszą rzeczywistość?", okazały się strzałem w 10!

Młodzi samorządowcy przybliżyli młodzieży strukturę, funkcjonowanie i zadania realizowane przez lokalne władze na własnym przykładzie, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Radni opowiedzieli dużo o lokalnych samorządach zarówno tych dużych jak i tych małych m.in. miasto Olsztyn, powiat ostródzki, gmina Miłomłyn. W prelekcjach duży nacisk kładziono na działania lokalnych samorządów na arenie międzynarodowej. Młodzi samorządowcy zachęcali uczniów również do udziału w konsultacjach społecznych. Dzięki zajęciom edukacyjnym RODM w Olsztynie młodzież dowiedziała się czym zajmują się organy takie jak Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego czy Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki i jak wygląda ich współpraca międzynarodowa. Po każdym wykładzie uczniowie zadawali dużo pytań, a przelgenci szczegółowo odpowiadali na każde z nich w przystępny sposób.

Taka niecodzienna forma lekcji uświadomiła uczniom szkół ponadgimnazjalnych i studentom, że mają ogromny wpływ na funkcjonowanie i rozwój swojego regionu! Kolejny raz udowadniamy, że zajęcia edukacyjne Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Olsztynie to doskonała alternatywa dla tradycyjnych lekcji!